Υπάρχουν όλες οι δυνατότητες για πραγματική αναβάθμιση των σπουδών, με τρόπο τέτοιο που δε θα σου δίνει απλώς κάποιες δεξιότητες, αλλά ολοκληρωμένη γνώση. Με εξειδίκευση ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε επαγγέλματος και όχι με απαρχαιωμένα μέσα και προγράμματα σπουδών. Με μαθητεία/πρακτική άσκηση στο αντικείμενο που σπουδάζεις, με εξασφαλισμένα εργασιακά δικαιώματα για όσο αυτή διαρκεί, με σταθερή δουλειά στο επάγγελμα που επιλέγεις!
Δεν είσαι για τα λίγα και για τα μισά. Είσαι για τα πολλά και τα μεγάλα. Γιατί σε σένα και σε όλο τον λαό ανήκει ο κόσμος. Άλλοι είναι τα “καμένα χαρτιά”. Τον πλούτο, ό,τι υπάρχει γύρω μας, τον παράγουμε εμείς!
Με εμπιστοσύνη στη δύναμη των πολλών δυναμώνουμε τη διεκδίκηση, την συλλογική συζήτηση μέσα από τις Γενικές μας Συνελεύσεις, την κοινή δράση για τις σπουδές και τη ζωή που έχουμε ανάγκη, την αλληλεγγύη. Οι κινητοποιήσεις των προηγούμενων χρόνων πανελλαδικά απέδειξαν ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος για να ικανοποιηθούν τα δίκαια αιτήματά μας.
Δυναμώνουμε τη φωνή μας με την εκλογή αγωνιστών στα 7μελή και 3μελή των σχολών μας που μπαίνουν μπροστά για την οργάνωση των αγώνων. Οργανώνουμε τον αγώνα μας μαζί με τα σωματεία που στηρίζουν τις διεκδικήσεις μας για σύγχρονους όρους σπουδών και δουλειάς.
Μαζί με την ΚΝΕ δυναμώνουμε τον αγώνα για την κοινωνία των σύγχρονων δικαιωμάτων, της πραγματικής ελευθερίας, τον σοσιαλισμό!